Šesť cvikov pre zdravú chrbticu

Bolesti chrbtice bývajú jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára, práceneschopnosti a celosvetovo sú považované za vážny medicínsky, ekonomický a sociálny problém. Predstavujú jednu z najčastejších zdravotných komplikácií súčasnej populácie. Bolestivá chrbtica nás môže obmedzovať v každodenných činnostiach či v našich obľúbených aktivitách, čo ma negatívny vplyv na našu psychiku a následne aj kvalitu života. 

Čo robiť pre zdravú chrbticu?

Ak chceme mať skutočne zdravú chrbticu, mali by sme dodržiavať niekoľko zásad. Základ je v správnom držaní tela, správnom dýchaní a správnom sede, ktoré si môžete spolu s nami prejsť v jednom z prvých videí a článkov. 

Ďalšie zásady spočívajú v správnych stereotypoch pohybov nášho tela a správnej svalovej vyváženosti. Naše telo a jeho svalstvo by malo fungovať v harmónii, ktorú dosiahneme pravidelným a správnym cvičením zdravotných cvičení.

Vo videu si ukážeme 6 jednoduchých cvikov, ako rovnomerne posilniť svoju chrbticu a ďalšie svaly potrebné k správnemu fungovaniu chrbtice. V nasledujúcich vetách sa na vznik problémov s chrbticou pozrieme trochu bližšie.

Čo sú to pohybové stereotypy?

Dôležitejší je funkčný vzťah medzi svalmi- svalová rovnováha, ako kvalita jednotlivého svalu. Za pohybový prejav človeka sú zodpovedné podmienené a nepodmienené reflexné spojenia, na základe ktorých zložitý pohybový prejav vzniká. Zložitý pohybový prejav nazývame stereotyp pohybu.  Pohybové stereotypy vznikajú v mozgu ako vzorce – presné programy. Odrážajú sa v nich individuálne somatické a psychické zvláštnosti, čím sú špecifické a individuálne u každého človeka. Nesprávne pohybové stereotypy si naše telo môže niesť od detstva, preto je ideálne začať s prevenciou a cvičením už v detskom veku, kedy sa formuje naše držanie tela a stereotypy. V dospelosti sú nápravy stereotypov skutočne náročné.

Z hľadiska pohybového aparátu je dôležité aký pohybový stereotyp si človek zafixoval. Správny pohybový stereotyp by mal byť pre naše telo ekonomický a správne centrovaný.

Čo je to vertebrogénna bolesť

Bolesť má z fyziologického hľadiska ochrannú funkciu pre náš organizmus. Telo dostáva jasné signály pred ďalším poškodením organizmu. Vertebrogénnu bolesť môžeme podľa vzniku rozdeliť na základe:

  • funkčných porúch – poruchy funkcie: kĺbov, svalov, mäkkých tkanív a motorických funkcií. V tele sa vyskytujú vo forme funkčných zreťazení – jedna funkčná porucha ovplyvní ďalšie časti nášho tela. Funkčné poruchy, ktoré dlhodobo pretrvávajú v našom tele, môžu prerásť až do štrukturálnych porúch.
  • štrukturálnych porúch – poruchy štruktúr medzistavcových platničiek, intervertebrálnych kĺbov – kĺbov chrbtice, kostí vo forme osteoporózy, abnormality chrbticového kanála, zápaly, nádory.

Liečba funkčných porúch chrbtice ale aj ostatných častí tela zahŕňa:

  • pravidelnú a primeranú pohybovú aktivitu
  • pravidelné dychové cvičenia
  • pravidelné naťahovacie cvičenia
  • pravidelné cvičenie na sebauvedomenie a koncentráciu
  • zaistené dostatočné funkcie v kľúčových oblastiach (panva, brucho, krčná chrbtice)
  • vyvarovanie sa dlhého zotrvávania v nehybných polohách
  • aktívna posturalna korekcia v stoji, v sede, počas chôdze, pri dvíhaní bremien
  • vhodne zvolená stolička a opora trupu v sede
  • relaxačné techniky pre lepšie zvládanie stresu.

Problémy s chrbticou vznikajú v našom tele dlho pred tým, že sa prejavia vo forme bolesti. Liečba a riešenie problémov s chrbticou je otázkou dlhých mesiacov pravidelného a správneho cvičenia.

Medikamentózna liečba je jednoduchšia, rýchlejšia a pohodlnejšia, no naše problémy iba prekrýva a zmierňuje ich následky. Problémy sa tak opakujú dokola, vyriešiť ich však dokážeme jedine vlastnou aktivitou, vlastným úsilím a námahou, ktorá nepochybne sprevádza naše cvičenia.

Pravidelné cvičenie je najlepšou prevenciou, ako  predchádzať vzniku týchto problémov. Je to najúčinnejšia a najlacnejšia metóda, ako sa bolestiam vyhnúť či už v blízkej budúcnosti alebo v starobe.